Charakteristika mushingu

 Slovo mushing (číta sa mašing) pochádza z francúzštiny/angličtiny a v slovenčine nemá jednoslovný ekvivalnet. Mushing môžeme charakterizovať ako psí šport, alebo lepšie povedané súbor psích športov, kedy psy v spojení s človekom, alebo s jeho športovým náradím, pomáhajú človeku prekonať určitú vzdialenosť svojim ťahom. Mushing možno robiť na saniach, lyžiach, bicykli alebo vozíku (káre) či trojkolke, resp. aj iba prostredníctvom človeka a psa pri behu, čomu hovoríme canicross alebo pri chôdzi prírodou, ktorú nazývame dogtrekking.

Ďalšie nuansy mushingu môžu byť napr. bikejőring (ťah psom človeka na bicykli), scootering (ťah psom človeka na kolobežke), skijőring (ťah psom človeka na lyžiach), káry alebo carts (ťah psom človeka na troj alebo štvorkolke).

Mushing môžeme teda charakterizovať ako súbor psích záprahových športov, do ktorých patrí jednak mushing v jeho pravom slova zmysle, čiže ťah psami človeka na snehu na saniach, a potom rôzne jeho druhy, medzi ktoré patria bikejőring, skijőring, pulka, roll-pulka, scootering, káry, canicross, dogtrekking či weight pulling.

Niektoré druhy mushingu sa vykonávajú na snehu (mushing, skijőring, pulka), iné na suchu (káry, bikejőring, roll-pulka, scootering, canicross). Pôvodne boli záprahové psie športy určené iba pre vykonávanie na snehu, pričom ich domovinou je Aljaška, no postupne sa začali vykonávať aj na suchu, tzv. na kolieskach alebo inými slovami off-snow, a slúžili tak ako tréningová predpríprava na zimnú sezónu.

Tradičné plemená, s ktorými je možné mushing vykonávať, sú severské plemená ako sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes či samojed, plus postupom času novo vytvorené plemená alebo „plemená“, vyšľachtené špeciálne za účelom záprahových športov, ako aljašský husky a európsky saňový pes, no ale samozrejme je možné robiť mushing aj s inými psami, ktoré sú aktívne a baví ich beh a ťah, takže sa pri tomto športe môžeme stretnúť s akýmikoľvek plemenami alebo akýmikoľvek psíkmi, napr. border kóliami, krátskosrtými kóliami, špicami, krížencami, stavačmi, dobermanmi, ridgebackmi, nemeckými ovčiakmi, belgickými ovčiakmi, pitbullmi, bíglami, labradormi, japonskými akitami, ale aj malými spoločenskými plemenami, ako sú napr. japonský čin či malý hladkosrstý pinč. Všetko závisí na konkrétnom jedincovi, na jeho temperamente a chuti spolupracovať v ťahu so svojim psovodom. 

 

Profesionálne záprahové psy (psí lídri) obyčajne ovládajú tieto medzinárodné musherské povely: 

go (gou) - povel vpred

gee (dží) - povel vpravo

haw (hó) - povel vľavo

whoa (hou) - povel na zastavenie

heya (heja) alebo hop - povel na zrýchlenie 

 

Informácie o mushingovom dianí na Slovensku, kalendár akcií a pod. nájdete na stránke www.mushing.sk.