Novinky

r. 2019:

 

13. 01. 2019 - Pred pár dňami nám výdatne nasnežilo, a včera a dnes sa to výdatne topilo pri plusových teplotách. Spravil sa pekný slnečný deň, i keď trochu veterný, a mne sa podarilo konečne urobiť nejaké fotky na snehu.

 

 

 

r. 2018:

 

27. 12. 2018 - Vianoce máme za sebou, a momentálne to u nás vyzerá na veľmi peknú zimu (rozumej bez snehu s teplotou okolo +8 stupňov). V lese aj na poľných cestách je blato po daždi a po roztopení sa bývalého snehu, ktorý sa udržal asi dva dni, takže na túto zimu by ho možno aj stačilo (aj keď také jednoduché to zas nebude). Keby blato obschlo alebo primrzlo, tak by sa dalo ísť na kolobežku, a ak sa tak nestane, tak si vystačíme s krátkymi dogtrekkingovými prechádzkami a s canicrossom. Tulla sa dostala vďaka pravidelným tréningom do veľmi dobrej kondície, už sa jej ani veľmi nechce chodiť, najradšej by klusala alebo behala. Je krásne vidieť, ako ju to teší. O pár dní nás čaká jedna veľmi nemilá udalosť, tak ako po každý rok - Silvester - presnejšie jeho spôsob oslavy delobuchmi, petardarmi a ohňostrojmi, s ktorými u nás v dedine začali obťažovať ešte pár dní pred Vianocami, a teraz je to zo dňa na deň horšie, až sa to na Silvestra vystupňuje niekoľkohodinovým nepretržitým burácaním. A potom sa na Nový rok ráno zobudíme do nádherného ticha. Nech to už máme všetci za sebou, hlavne je mi ľúto domácich zvierat aj poľnej zveri, ktorá si pri týchto pyromaniackych orgiách vytrpí každý rok svoje. Prajem pokoj v duši a všetko dobré do Nového roka vám aj vašim zvieratkám!

 

 

13. 10. 2018 - Dnes sme mali exkluzívnu návštevu. Prišiel nás pozrieť Ozzie (Altaj) so svojou paničkou.

 

 

 

06. 10. 2018 - Najkrajšie obdobie v roku už ukazuje svoje farby. Bolo nám dopriate krásne babie leto s rannými teplotami akurát vhodnými na príjemné tréningy na kolobežke.

 

 

24. 08. 2018 - August nás trochu potrápil teplotami okolo 33-35 stupňov a veľkým suchom. Dnes je prvý deň, čo sa trochu ochladilo, a hneď sa lepšie dýcha. Na niektorých stromoch už začína žltnúť alebo červenieť lístie, a stmieva sa už okolo 20 hodiny, no ešte stále pre tie teploty necítiť pomaly sa prikrádajúcu jeseň. Ale už sa to blíži každým dňom, ten pocit zároveň úľavy, a zároveň aj smútku, že končí niečo pekné a bezstarostné, a že príde čas, kedy už nebude stále pekné počasie, bude sa treba teplejšie obliekať, kúriť, a bude skoro tma. Kým sa to stane, treba si ešte vychutnať, čo sa dá, napríklad šťavnaté paradajky, hrozno a broskyne, ktorých je tento rok veľa. A samozrejme aj prechádzky prírodou, ktoré sa za posledné štyri týždne dali robiť len skoro ráno alebo neskôr večer. Ale už sa to čoskoro zmení.

 

 

03. 08. 2018 - Polovica letných prázdnin je za nami. Koniec júla a začiatok augusta nám pripravili horúce letné dni s dennými teplotami okolo 35-36 stupňov Celzia. Máme teda viac-menej takú nútenú pohybovú pauzu, aspoň čo sa týka pohybu so psami, a veru ani my v tomto teple nelámeme žiadne rekordy. Tento rok je zaujímavý tým, že príroda má zhruba 3-4 týždňový náskok vo vegetačnom období, takže všetko kvitnutie a zber plodov sa udialo akosi rýchlo. Kedy tento rok vykvitli a odkvitli napr. pivónie, nemám ani potuchy. Kvety, ktoré inokedy zvykli kvitnúť tak od konca júla/od augusta vykvitli tento rok už v júni. Jahodový džem sme varili začiatkom mája, hoci minulý rok v máji jahody ešte len kvitli. Niektoré odrody hrozna máme zrelé už od polovice júla, a koncom júla som už našla niekoľko dozretých vlašských orechov (!). Úroda všetkého je tento rok veľmi bohatá, vďaka za ňu Hospodinovi. Zbierame ovocie v záhrade aj v prírode, a robíme z neho rôzne džemy, pre seba aj pre radosť blízkym. Občas ideme aspoň na nejaké kratšie psie stretnutie, napr. k vode.

 

 

11. 04. 2018 - Dnes hrad Ostrý Kameň s v postroji neťahajúcim, ale rád po skalách chodiacim Thassom.

 

 

02. 04. 2018 - Krásne výhľady cestou na krásny Geldek.

 

 

01. 04. 2018 - Prechádzka snežienkovým lesom na Slepý vrch.

 

 

24. 03. 2018 - Do kalendára akcií na r. 2018 som podopĺňala rôzne zaujímavé akcie. V apríli, a hlavne v máji, bude toho viacero. Dnes sme si urobili pekný výlet na Dobrú Vodu, a zasa raz som si uvedomila, aké sú tie naše Malé Karpaty krásne a rôznorodé, a tiež plné krásnych pamiatok, napríklad zrúcanín hradov a kláštorov. Les sa už znateľne prebúdza do jari, a zajtra skoro ráno sa mení čas na letný. Už by si s tými posunmi času ale mohli dať pokoj. Dnes sme videli aj naše prvé krásne tohtoročné motýle.

 

 

20. 03. 2018 - Naša stránka má od dnes nový názov. Je ním Pokoj v duši, resp. http://www.pokojvdusi.wbl.sk/.

 

11. 03. 2018 - Prišla jar. Rýchlo, naraz, ofenzívne. Ešte koncom februára nás navštívili mrazy s nočnými teplotami okolo mínus 10 - mínus 12 stupňov, potom bolo pár dní tak zimo-jarno, a potom 10. 03. 2018 sme si s Tullou pobehovali po lese v topiacom sa snehu, v krátkych rukávoch, pri teplote plus 14 stupňov. Vtáčiky vedeli, že to príde, lebo pár dní pred týmto veľkým oteplením už ráno začínali pospevovať, a tým vytvárať typickú jarnú atmosféru.

Ako prišla jar, zrazu je všade veľa ľudí. Vyrojili sa na ulicu, do záhrad, do prírody. Trošku mi je smutno za tou príjemnou samotou, ale čoskoro si zvyknem :).

 

 

01. 02. 2018 - Január je za nami. Ubehol celkom rýchlo a bol celkom zaujímavý. Aj zasnežený, a na záver taký jarný s +14 stupňami. Bolo to príjemné, hneď nás to vytiahlo do lesa na "jarnú" túričku. Ešte chvíľu, a už môžeme začať pomaly zime strihať meter. Aspoň dúfam :).

 

 

 

03. 01. 2018 - Nový rok sme začali pekne turisticky, a to krátkym, no veľmi príjemným výletom na Veľkú Homolu s kynologickým klubom J. Stolárika. Počasie momentálne veľmi nepraje mushingu ani canicrossu, ale to nevadí. Verím, že ešte bude neskôr veľa príležitostí. Za tých niekoľkokrát, čo sme s Tullou trénovali scootering, sa o poznanie zlepšila, hlavne čo sa týka sily ťahu. Pociťujú to aj moje kríže, keď dogtrekkujeme. Všetkým prajeme pokojný a požehnaný rok 2018.

 

 

r. 2017:

 

29. 11. 2017 - Dnes u nás napadol prvý sneh, zatiaľ len tenká vrstva. Šteniatka budú mať pozajtra šesť týždňov. Nadviazali už sociálne kontakty s celou našou svorkou. Všetky psy ich prijali dobre, až s takou dojemnou samozrejmosťou. A dnes sa zoznámili so svojim prvým snehom.

 

 

24. 10. 2017 - Máme šteniatka. heart

 

 

17. 10. 2017 - Takéto babie leto si ani nepamätám. Krásne, teplé (až moc), slnečné, farebné. Cez deň býva okolo 24 stupňov Celzia, v noci okolo 8, a rána bývajú preto často také krásne hmlisté. Čas ako stvorený na prechádzky, na trávenie času v prírode. Vďaka Bohu je nám dopriate si ho v nej teraz veľa užívať. Kedysi som si myslela, že najkrajším ročným obdobím je jar, ale už pred pár rokmi ma tak uchvátila jeseň, že tuším hrá u mňa prím. Tie farby sú tak krásne, že pri pohľade na ne mi plesá srdce, a vidím v tom umeleckom diele dokonalosť Božieho stvorenia. Aj vinohrad teraz hýri farbami, akoby Pán naň vylial svoju najpestrejšiu paletu.

Na jeseň sa konávajú aj rôzne psie akcie. Samozrejme sa nedá ísť na všetky, a tak sme boli zatiaľ aspoň na jednej, a to 30. 09. 2017 na Behu pre zdravie v Doľanoch. Pôvodne som mala súťažiť s Cliom v canicrosse, ale keďže som bola tesne po prechladnutí, tak som si akciu užila aspoň ako divák. Verím, že ešte bude veľa príležitostí si aj zabehať. Aspoň budeme mať viac natrénované.

 

 

25. 09. 2017 - Je tu opäť ten krásny jesenný čas s omamnými rannými hmlami nad poľami a kopcami, ktoré rozpustia až niekedy pred obedom slnečné lúče, a večer prichádza čím ďalej, tým skôr. Za posledných pár dní bolo hojne dažďa, a tak si od včera konečne zasa užívame slniečko. V povetrí poletujú dlhé, hrubé pavučiny babieho leta, a vždy keď sa dá, tak si užívame tieto príjemné chvíle na prechádzkach. S Cliom som začala trochu trénovať canicross. Nie je to nič prevratné, ale na spaľovanie kalórií dobré :). Je tu i čas zberu orechov, pri ktorom nám asistujú aj hafani. A samozrejme si dajú aj hrozno cheeky.

 

 

24. 08. 2017 - Leto sa pomaly končí. Alebo rýchlo? Ťažko povedať. Ako každý rok o takomto čase, august už prináša tiché, viac či menej nápadné jesenné posolstvo v podobe chladných nocí, žltnúceho lístia na stromoch, obrobených polí, ktoré do posledného zrnka odovzdali ľuďom úrodu a takej akejsi bolesti na duši, že sa končia prázdniny, že sa skracujú dni, a že prichádza niečo iné, menej bezstarostné. Ako sa schladzuje, tak ma to opäť viac ťahá do lesa, keďže k vode sa už nedá. S nadšením a dúfaním si plánujem turistické trasy, a verím a dúfam, že bude pekná a farebná jeseň.

 

 

09. 06. 2017 - Plavecká sezóna zahájená!

 

 

23. 05. 2017 - Je tu opäť ten čas, keď je vzduch prevoňaný kvitnúcimi kvetmi agátu, bazy a ruží. Žltá repka na poliach postupne odkvitá, na viniči je plno malých zelených bobuliek, a všetko zelené krásne rýchlo rastie. Je teplo, tak na prechádzky chodievame hlavne večer, a turistika hrá momentálne druhé husle za prácou v záhrade. Psy zhadzujú zimnú srsť, pričom v tejto disciplíne vedie Tulla, a na druhom mieste je Thasso. Náš najstarší pes Dino bude mať onedlho desať rokov.

  

 

 

19. 04. 2017 - Tohtoročný apríl sa vôbec nemusí urážať za prívlastok bláznivý, čo sa týka počasia. Ochladilo sa o dvadsať stupňov. Momentálne je tak plus tri, fúka silný vietor, padá mokrý sneh alebo dážď so snehom. Predvčerom bolo ešte fajn, tak sme si urobili výlet na Vápennú (na ktorom sme aj zmokli, aj nás vysušil vietor, aj sme si užili slniečko, aj jemné mrholenie). Thasso ma sám od seba viedol po značke a kochal sa krásnymi výhľadmi, ba priam ich sám vyhľadával. Taký je to pes :).

 

 

05. 04. 2017 - Máme za sebou posun na letný čas, na ktorý sme si po pár dňoch zvykli. Poriadne sa oteplilo, akoby taká pravá jar trvala len chvíľu, a potom by zrazu prišlo do leta. Cez deň býva okolo 25 stupňov C. Ovocné stromy rýchlo rozkvitli a už aj pomaly odkvitajú, a tiež narcisy, tulipány, hyacinty, snežienky, modrice... Les je plný medvedieho cesnaku, na stromoch sa zelenajú svieže mladé lístky, a večer je dlho svetlo. Huskyca Tullica drží zasa svoju jarno-letnú diétu. Úspornejšieho psa sme ešte nemali :-).

 

 

27. 02. 2017 - Zjarnilo sa. Máme za sebou pekný výlet v Smolenickom krase. Les sa pomaly začína zelenať, stromy pučia, kvitnú bahniatka.

 

 

22. 02. 2017 - Zdá sa, že prichodí jar. Ešte predvčerom sme sa so psom hrali na hladine zamrznutej priehrady, a už druhý deň je okolo +12 stupňov C, prší, svieti slnko, vanie teplý vietor, ktorý vysúša dážď, už nejaký ten týždeň spievajú vtáčiky a obloha sa mení na takú inú - jarnú. Táto zima bola dlhá a miestami nás aj trochu potrápila, ale hlavne potešila. Teším sa, keď zlezie v lese ľad, a keď sa už budú dať naplno objavovať nové chodníčky, či schádzať tie zaužívané.

 

 

04. 01. 2017 - Starý rok skončil, prišiel nový. Priniesol so sebou aj slniečko, aj sneh, a tiež rôzne plány, ktoré by sme počas neho chceli uskutočniť. Veríme, že naše plány budú požehnané, a prajeme všetkým čitateľom našej stránky všetko dobré a pokoj v duši.

 

 

r. 2016:

 

10. 10. 2016 - Prišla jeseň, máme za sebou sťahovanie, a kopec roboty ešte pred sebou. Tulla včera dovŕšila jeden rok. Dni sú teraz príjemne chladné, ako stvorené na prechádzky a na jesenné sadenie v záhrade.

   

 

 

04. 09. 2016 - Tullica sa nám začala minulý týždeň prvýkrát hárať. Psy to zvládajú celkom statočne. Včera som na stránku pridala článok o plemene sibírsky husky. Dnes sme boli s Cliom a Dinkom na prechádzke a našli sme veľa liečivých byliniek, až som bola prekvapená. Domov sme si zobrali len mätu, materinu dúšku a šalviu, ale videli sme toho oveľa viac. Teraz kvitne aj vratič, divozel, rebríček, betonika, ihlica, skorocel, horčiak, oman, čakanka...

 

 

28. 07. 2016 - Je po žatve. Dnes pod mrakom a horúco. O nejaký čas pridám na stránku obšírnejšie články o plemenách sibírsky husky a krátkosrstá kólia, ktoré budú vychádzať hlavne z našich osobných skúseností. Články sú už do veľkej miery napísané, ale momentálne nemôžem pokračovať v ich dopísaní a skompletizovaní, tak zatiaľ aspoň kde-tu zbieram ďalší a ďalší zážitok, a verím, že články či príhody v nich obsiahnuté budú stáť za to.

 

 

24. 06. 2016 - Leto nás privítalo tak, ako sa patrí, a to tropickými horúčavami. Momentálne jediné, čo sa dá robiť, je plávanie a chladenie sa v jazere, alebo minimálne niekde v tieni. Lepší vzduch je až v noci. A letné noci sú krásne, a majú svoju moc. Keď sa ideme neskoro večer prejsť, na cestu nám svieti zlatistý mesiac, je bezvetrie alebo vanie len ľahučký vánok, všetko je presiaknuté prekrásnou vlažnou vôňou dozrievajúceho obilia, potoka, zeme, života... Načúvam so zvláštnym plesaním v srdci kŕkaniu žiab, pískaniu kuvika a cvrlikaniu cvrčkov, z húštiny lemujúcej chodník sa vynárajú zelené svetielka svätojánskych mušiek, ktoré sa znenazdajky zapália, a potom zasa zhasnú, občas preletí netopier alebo aj sova. Všetko je to také krásne, a cítim z toho takú plnosť života, a znova a znova obdivujem Božie dielo a ten dokonalý systém, v ktorom to všetko funguje. V noci sú mi najkrajšou piesňou kŕkanie žiab a cvrlikanie cvrčkov, a potom cez deň sa kochám v šušťaní rákosia a vetra v korunách topoľov, a obdivujem žlté polia s obilnými klasmi či makom. A uvedomujem si, že hoci bol pred pár dňami prvý letný deň, tak že sa dni začínajú pomaly skracovať, a že prvý letný deň je vlastne tým pádom tak trochu koncom, nie iba začiatkom. A že teraz je všetko na vrchole svojej krásy, slávy a plodnosti, a že o chvíľu všetky tie plody dozrejú a budú odovzdané a pozberané, a potom pôjde všetko zas na svoj odpočinok, až kým nepríde jar.

Takže si užívame leto, chodíme plávať so psíkmi, a pomaly sa pripravujeme na niečo veľké, čo ešte len príde, na nejaké životné zmeny, ktorých sa hádam netreba báť, ale ich treba prijať ako súčasť životného kolobehu.

 

 

 

08. 06. 2016 - Plávacia sezóna zahájená! Dnes sa prvýkrát kúpala aj panička.

 

 

07. 06. 2016 - Dnes má náš Dino deväť rokov. Teda pravdepodobne dnes. Prajeme mu veľa zdravíčka!

Boli sme na troch orieškiádach. 21. 05. na Ivanskej packe, 28. 05. na DogDays a 04. 06. na Dog show "na Hawaii". Na Ivanskej packe získal Dino krásne 1. miesto v kategórií veterán, na ostatných dvoch akciách sme sa neumiestnili. Naša biela vlčica bude mať o dva dni osem mesiacov, a už to trošku vyzerá tak, že sa pomaly blíži do puberty. Vonku akosi horšie počuje a pod. :-).

S Cliom sme boli na agát, a potom sme varili voňavý agátový med. Ešte predtým v apríli a v máji sme varili púpavový a bazový, takže máme čo rozdávať a dávať do čaju cheeky.

 

 

14. 05. 2016 - Dnes to spočiatku vyzeralo biedne. Od rána silno pršalo, takže na turistickú akciu Hasprunská 50-tka sme nešli. Bola som skeptická a v nepohode, aj z počasia, aj z iných vecí. A potom to prišlo. Po daždi vyšlo slnko, a navečer sa spravil krásny deň, aj keď ešte pred pár hodinami vyzerali poveternostné okolnosti beznádejne. Nakoniec sme si užili krásnu dogtrekkingovú prechádzku. Opäť som sa raz presvedčila, že keď upadáme do skepsy či beznádeje, a keď máme pocit, že nič sa nedarí, nehýbe či nevychádza, tak práve vtedy sa tam hore na niečom pracuje, a práve vtedy chystá Boh pre nás niečo veľké, krásne či dobré. Musíme veriť a učiť sa trpezlivosti.

 

 

11. 05. 2016 - Tullka mala sedem mesiacov. Včera si po prvýkrát vyskúšala na krátkej trase postroj a trochu dogtrekkovania. Ťahanie jej išlo skvele, mala som z nej radosť. Už aby mala rok, a mohli sme si spolu fičať :). Inak už rozkvitla baza aj agáty, odkvitá orgován, na čerešniach sú už malé zelené plody, a život ide svojim tempom ďalej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23. 04. 2016 - Aktualizovala som Kalendár akcií na r. 2016. Túto jar sa to len tak hemží rôznymi fajn psími či turistickými akciami.

 

 

12. 04. 2016 - Tullica je opica, malá biela huskyca, tvrdohlavá mulica. Nechcela sa ona fotiť v týchto krásnych modriciach. Vraj sa jej to netýka, "Zostaň!" sa jej dotýka, a tak som v nich fotila aspoň nášho Dinčíka.

  

 

 

17. 03. 2016 - Rozjarnieva sa. Sezóna kliešťov už začala, tak psy dnes dostali antiparazitálne obojky. Už to pučí, kvitne, ozelenieva."V sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08. 02. 2016 - Pekné, takmer jarné počasie pokračuje. Thasso má nový, väčší ruksak (nosič), ktorý sa mu ale zatiaľ veľmi nosiť nechce :). Boli sme s Tullou na Husky gang meetingu v Bratislave v príjemnej spoločnosti sibírskych huskyov.

 

     

 

 

 

 

05. 02. 2016 - Včera sa havrany správali, ako keby sa už lúčili. Ako keby sa dohadovali na odlete, pretože sa už končí zima. Racionálne sa zdá byť na to ešte priskoro, ale ich správanie bolo ako pred odletom. Som zvedavá, ako to dopadne, či je zime už koniec, alebo ešte nie. Veľmi si vážim prírodu, mám ju rada, pozorujem ju, cítim sa byť s ňou spätá. A veľmi ma teší, keď môžem pozorovať rôzne prírodné deje, napr. prílet a odlet vtákov, či len obyčajný let alebo presun. Príroda je veľmi múdra a krásna. Je to Božie dielo.

 

 

 

14. 01. 2016 - Túto stránku som založila 31. 12. 2015 vo večerných hodinách. Dnešným dňom ju možno považovať za dokončenú, keďže dnes som na ňu dopísala, resp. dokopírovala zo svojej bývalej stránky všetko, čo som uznala za vhodné. Ešte ma čaká donahrávanie nejakých fotiek do fotogalérií, postupne by som rada aktualizovala kalendár akcií na r. 2016, a tak rôzne, podľa potreby. Tak dúfam, že sa bude nová stránka páčiť.

TOPlist