O nás

Kráčam po poľnej ceste. Kráčam ľahko a rezko, lebo mám pred sebou v postroji zapriahnutého psa, s ktorým sme spojení ťažnou šnúrou. Slnko čoraz viac klesá, blíži sa k svojmu západu, a srsť môjho ťažného psa farbí krásne do zlatooranžova. V duši cítim pre tieto chvíle typické šťastie a radosť z prítomnosti ako málokedy, a miestami aj malú bolesť, ktorá je v porovnaní s tým pocitom krásy práve prebiehajúceho okamihu zanedbateľná. V týchto chvíľach sme tu len pre tento daný okamih, netrápi nás budúcnosť, neťaží minulosť, nič nie je dôležité, len tá prašná cesta, tie polia okolo, tie kopce v diaľke a ten blížiaci sa západ slnka s jeho paletou pomarančových a zlatých farieb, ktorými robí celý svet akýsi krajší, pokojnejší, hrejivejší.

A ešte jedny podobné okamihy sú podobne krásne, a to keď kráčam v zime po tenkej vrstve snehu, a drobné vločky padajú na chrbát mojich psov, a netopia sa, ostávajú tam, zdobia ich bielym popraškom, a psy sú v pohybe, nie je im zima, ťahajú, usmievajú sa, pracujú či sa aj ulievajú, vtedy je krásna aj moja inak nie veľmi obľúbená zima. Vtedy necítim chlad, ale mám zo snehu radosť ako malé dieťa, a želám si ho ešte viac, ešte viac na chrbte mojich psov, ktoré sú teraz psami ťažnými, a želám si ísť na psom záprahu po pustej pláni až do diaľky, a keby nič z toho nikdy nebolo, tak nevadí, pretože je tu teraz táto pekná chvíľa, a v tejto peknej chvíli si uvedomujem, že Boh je tu vždy so mnou, že Mu za danú chvíľu veľmi ďakujem, lebo aj touto chvíľou mi dáva zmysel a ukazuje smer, lebo aj touto chvíľou mi dáva všetky prítomné poklady, pohľady a dotyky prírody, ročných období a svojho stvorenstva, ktoré stvoril aj pre mňa, aby som sa v ňom mohla kochať, tešiť sa z neho a užívať ho, pretože všetka tá krása a múdrosť prírody je tu aj pre mňa.

Aj tie vločky, aj tie psy, aj to, čo drieme pod snehovou perinou a stuhnutou hrudou hliny, aj to, čo bude na jar rašiť, zelenať sa, kvitnúť, a v lete zurčať, hriať a páliť, čo bude na jeseň farebné a voňavé po dyme a vlhkosti zeme, že to všetko môžem cítiť, vnímať a väčšiny z toho sa dotknúť, a že mi je dopriate mať dve zdravé ruky, dve zdravé nohy a pár svojich psov, a že existencia hriešneho ľudského pačerva má zmysel, a že ten pačerv môže byť šťastný, tak vtedy viem, že nič nie je zbytočné, a že nám bude odpustené. Ďakujem Mu za všetko, čo mám. A za všetkých.

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________

 

Bože, daj mi jasnú myseľ, aby som sa dokázal zmieriť s tým, čo zmeniť nemôžem, aby som mal odvahu zmeniť to, čo zmeniť môžem, a aby som jedno od druhého vždy rozoznal.

 

Sv. František z Assisi

TOPlist