Husky príhody

Sibírsky husky je úžasné, svojim vzhľadom aj povahou jedinečné plemeno. Ľudia, ktorí sa v ňom nevyznajú, si často myslia, že čistokrvný husky musí byť vždy iba čierno-biely alebo sivo-biely, a musí mať modré oči. Iní ľudia zas považujú modré oči za niečo zvláštne či nezdravé a dávajú majiteľom modrookého huskyho otázku, či nie je ich psík slepý. Niekedy vznikajú v tejto súvislosti rôzne komické situácie. Aj ja som už dostala od okoloidúcej otázku: "Ona na to modré oko vidí?" Sibírsky husky môže byť v akejkoľvek farbe - od čiernej, cez šedú, striebornú, tmavohnedú ako horká čokoláda, stredne hnedú ako mliečna čokoláda, svetlohnedý ako škorica, žltkastý ako labrador, vlkošedý ako vlk či československý vlčiak, dvojfarebný, trojfarebný..., a to v plnej farbe, s farebným "frakom" a bielymi znakmi na tvári, labkách, brušku a inde, biely s farebnými znakmi v rôznom pomere či čisto biely, a to modrooký, hnedooký, svetlozelenooký, s každým okom inej farby alebo s dvoma farbami v jednom oku. Takže keď vás bude niekto presviedčať, že váš hnedý husky, hoci rovno s rodokmeňom, nie je čistokrvný, pretože husky môže byť iba čierny alebo šedý, tak mu napríklad poprajte pekný deň.

  

 

Raz sme sa vrátili zvonku, a uprostred dvora sme našli mŕtvu divú kačicu. Ako sa tam dostala, je mi záhadou. Isté je len to, že prišla ona k nám, niežeby ju naša huskyna odniekiaľ doniesla. Husky obyčajne svoje obete zabije z potešenia, alebo lepšie povedané zo silného loveckého nutkania, ktoré vo väčšine prípadov nevie ovládať, nie preto, pretože by trpel hladom. Počula som o huskyoch, ktoré sa dostali na susedný pozemok a zneškodnili desať či dvadsať sliepok alebo kačíc. Nezožrali ani jednu, ale nechali ich tam vystavené ako prekvapko.

A kedyže asi huskym začínajú lomcovať lovecké pudy? Neviem, či sa dá na to odpovedať paušálne, ale paušálne sa dá asi povedať, že dosť skoro. Na našu Tullicu to prišlo, keď mala štyri mesiace. Boli sme sa prechádzať po poľnej ceste, a dovtedy poslušné šteniatko, na voľno pustené, zrazu zistilo, že existuje nielen vysoký porast, ale aj bažanty v ňom, a tak ich išlo do toho porastu kutrať, a na obvyklé "Poď sem!" alebo "Tullaaa!" sa akosi nie a nie vrátiť smiley. A odvtedy je to tak laugh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šteniatka huskyho zvyknú v novom domove prvý deň či prvých pár dní zavýjať. Niektoré nie viac ako iné plemená, ale iné aj podstatne viac. Husky je svorkovo založený, spoločenský pes, takže keď sa oddelí od matky a súrodencov, je to pre neho vlastne šok. Husky je ale veľmi prispôsobivý, a v novom domove si rýchlo zvyká. Neviem, čo to píšu na internete občas za hlúpostičky, že husky je nezávislý či nespoločenský. Nezávislý od svojho človeka je napríklad vtedy, keď ide niekam niečo loviť, ale inak je to plemeno majúce ľudí veľmi rado a milujúce svojho pána. Mala som rôzne psy - labradora, cane corso, krížence, máme kóliu, ale u žiadneho som nezažila taký typ lásky, náklonnosti a potreby blízkosti ako práve u huskyho. Jeho prejavy lásky sú naturálne, nefalšované, bezprostredné, verné. Husky potrebuje k šťastnému životu blízkosť iného živého tvora, a tak si v novom domove obvykle veľmi rýchlo zvykne, a tiež nezvykne mať problém s prípadnou zmenou majiteľa v dospelosti, ak k tomu musí prísť. Husky sa rýchlo naviaže na svojho nového pána, a môže sa naviazať až tak, že keď bude musieť byť v cudzom prostredí zrazu sám, tak tých pár dní za ním počas jeho neprítomnosti prezavýja. Všetko je individuálne, ale treba sa radšej na to pripraviť.

 

Husky je šikovný a rýchly. Raz v lete naša Tullica chytila jaštericu. Chytiť také rýchle, spred očí miznúce zvieratko, nie je jednoduché. Šla na vodítku, občas ňuchala pás trávy pri kraji cesty, keď tu zrazu "hop"! A mala ju v zuboch. Zahryzla ju, a ako posledný jej trčal z papuľky ešte sa kývajúci zelený chvostík. A tak bolo po krásnej jašteričke, a Tulla mala zdravý bielkovinový snack.

 

Nasledujúca príhoda poukazuje na obdivuhodné kombinačné schopnosti sibírskeho huskyho. Jedného dňa som potrebovala do krhly nadávkovať hnojivo, tak som na to použila starý menší pohár z takého dymového skla. Tulla sa o ten pohár veľmi zaujímala, ale nedala som jej ho, vyložila som ho na vrchnák vyššieho kovového suda, aby naň nedočiahla. Už asi rok boli v takom závesnom plastovom kochlíku na stene domu položené tri také isté poháre, ktoré tam boli bezprízorne odložené, občas slúžili ako dočasné popolníky, no väčšinu času o ne nikto ani nezavadil, boli tam položené v zime-v lete. O chvíľu som počula rinčanie skla, tak som sa šla pozrieť na dvor, čo tá Tullica zasa vyparatila. Myslela som si, že zobrala ten odložený pohár zo suda. Na moje prekvapenie tam pohár nedotknuto stál, ale Tulla zhodením dostala z toho plastového závesného kochlíka všetky tri také isté poháre, pričom jeden sa pri páde rozbil, a s tým sa hrala. Čiže keď nemohla mať ten jeden dotyčný, tak siahla po presne takom istom z iného miesta. Nikdy predtým ani nikdy potom sa o tie poháre ani o ten plastový kochlík nezaujímala. Je to až mrazivo prekvapujúce, aké má husky kombinačné schopnosti, a aký je vynaliezavý. Domnievam sa, že je taký múdry (či vychcaný :-)), že je schopný prejsť človeku ľahko cez rozum :-).

 

****************************

 

TOPlist